Comenius projekta noslēguma vizīte Tallinā

      

Pagājuši divi gadi, un noslēgumam tuvojas Comenius projekts “Celebrating Europe”. Lai izvērtētu padarīto , pēdējā seminārā Igaunijā no 2. līdz 5. jūnijam tikās visu projektā iesaistīto skolu pedagogi.

No mūsu skolas ceļā devās sākumskolas skolotājas Vita Lorence, Ilva Rudzroga, Ina Langzama, latviešu valodas skolotāja Dagnija Smirnova, angļu valodas skolotāja  Anda Asiķe – Bormane, matemātikas skolotājas Santa Eglīte, Dace Feldmane, vizuālās mākslas skolotāja Zane Piusa, direktora vietniece izglītības jomā Liāna Biezbārde.

Projektu koordinē Pikaveres sākumskola, kas atrodas Igaunijā, apmēram 33 km no galvaspilsētas Tallinas.

Pirmajā dienā tikāmies ar Raasiku novada priekšsēdētāju.

 Devāmies uz Arukulas Valdorfa skolu, kurā rīta pusē notiek stundas, bet pēcpusdienā tajā var nodarboties dažādos pulciņos, darbojas mūzikas skola. Vakarā piedalījāmies Pikaveres sākumskolas izlaidumā.

Darba grupa aktīvi diskutēja un strādāja, lai vienotos par sasniegto un veiktu izvērtējumu.

 

Tallina ir Igaunijas galvaspilsēta, lielākā pilsēta valstī un galvenā ostas pilsēta. Tā atrodas pašos Igaunijas ziemeļos, Somu līča krastā, 80 km uz dienvidiem no Helsinkiem. Tallinas vēsturiskais centrs ir iekļauts UNESCO pasaules kultūras mantojuma sarakstā.

Pilsētā ir lieliski saglabājusies vecpilsēta ar viduslaiku aizsardzības mūri, kas lieliski piekļaujas jaunā industriālā Tallinas daļa.

Mums bija iespēja izbaudīt agrāko kalnraču dzīvi. Viesojāmies Kohtlas raktuvēs, kurās tika iegūts  degslāneklis. Tās  tika slēgtas  2001. gadā, bet tagad tur ir izveidots muzejs; mums nekas  cits neatlika, kā vien uzvilkt  biezu jaku, īstu kalnraču ķiveri , lai pazemē varētu redzēt, dzirdēt, izgaršot un izjust tieši to, ko izjuta vīri, kuri vairāku desmitu gadu garumā ik dienas raktuvēs veica smagus darbus.

 

Slēgtajās vagonetēs katras maiņas sākumā un beigās racējus aizveda uz tās dienas darba vietu un atpakaļ. Ejas sniedzās līdz 6 kilometrus tālu , tādēļ brauciens ilga līdz 20 minūtēm.

………………………………………………………………………………..

Iespēju paceļot laikā, iejusties pāris gadsimtu senākos notikumos mums sniedza Palmses muiža, kas ir viens no skaistākajiem un greznākajiem Igaunijas muižu kompleksiem. Muiža rakstiskajos avotos ir pieminēta jau 1510. g. kā Tallinas cisterciešu sieviešu klostera īpašums. Vēlākajos gadsimtos tā ilgstoši piederēja grāfu Pālenu dzimtai. Muižas pili uzcēla 1697. g., taču tagadējo izskatu tā ieguva 18. gs. pēc rekonstrukcijas. Muižas ēkas vēlreizēju atjaunošanu piedzīvoja pagājušā gadsimta 70. – 80. gados.

Palmses muižu ieskauj liels un ainavisks parks ar dīķiem un paviljoniem, ziemas dārzu, kā arī daudzas saimniecības ēkas, kas mūsdienās tiek izmantotas. 

 

4. jūnijā uz brīdi varējām izrauties no mūsdienu straujā dzīves ritma un atklāt sevī paslēpušos vikingu. Vikingu ciemā ir viss nepieciešamais, kas vajadzīgs īstam vikingam. Senatnes pils, ko no pretiniekiem aizsargā akmens mešanas mašīna un pieredzējuša karavīra uzmanīga acs. Te varējām ieturēties nacionālajā stilā ieturētā tavernā, kur tika piedāvāti vietējās virtuves tradicionālie ēdieni, vai vienkārši varējām baudīt dabas skaistumu un noslēpumainību. 

 Šeit gida vadībā tikām iepazīstināti ar dažādiem seniem ieročiem, to pielietošanas veidiem.

Skaists projekta noslēgums – „pacelšanās” debesīs gan pārnestā, gan tiešā nozīmē – viesošanās atjaunotajā  Tallinas Televīzijas tornī. Tieši pie mākoņu robežas – 314 m augstumā paveras saviļņojošs skats, varējām vērot vēstures ekspozīciju, kura  iepazīstināja ar Televīzijas torni no brīža, kad tas tika uzcelts kā 1980. gada olimpiskās regates simbols, līdz atkal atvēršanai 2012. gadā.

Brasserie & restorāns „Teletorn“ ar interesantu ēdienkarti mums sniedza debešķīgu piedzīvojumu.

Projekts ir noslēdzies, vēl tikai jāpārskata paveiktais. Pozitīvu emociju bagātinātas,  jaunus iespaidus guvušas, sakām-paliec sveika, Tallina!

Sagatavoja: Comenius projekta darba grupa