Partneru tikšanās Itālijā, Iskijā

    

 

30 kilometrus Tirēnu jūrā no Neapoles krastiem ir unikāla sala, kur mēs devāmies projekta  „Celebrating EUROPE: Culture and Traditions” ietvaros no 15. aprīļa līdz 19. aprīlim  iepazīt itāļu tautas tradīcijas, vēsturi, vietējo kultūras mantojumu. Ceļš bijis garš un nogurdinošs, bet redzētais liek aizmirst par nogurumu un baudīt skaistos skatus, kas paveras apkārt, braucot ar prāmi no Neapoles līdz Iskija Porto.

Seminārā piedalījās partneri no Īrijas, Igaunijas, Vācijas divām skolām , Spānijas, Slovākijas, kā ari skolēni no Vācijas un Slovākijas. Latviju un mūsu skolu šajā tikšanās reizē pārstāvēja matemātikas un informātikas skolotājas Santa Eglīte un Lienīte Zaiceva, sākumskolas skolotāja Ilva Rudzroga.

Itālijas partnerus mūsu projektā pārstāv 10 CIRCOLO DIDATTICO , kas atrodas ISCHIA. Divās skolas ēkās nodrošina arī pirmsskolas izglītību, tajā mācās bērni no 3 līdz 13 gadu vecumam. Pavisam kopā skolā mācās pāri par 800 audzēkņiem. Skolēniem ir arī skolas formas tērpi, lielākiem audzēkņiem bikškostīmi, mazākiem halātiņi.

Abās skolās mēs jutāmies patiešām gaidīti viesi, par ko liecināja, kā svinīgā sagaidīšana skolās, tā arī dekori pie sienām, griestiem. 

Mūs priecēja skolēnu sagatavotie muzikālie priekšnesumi. Vecāki itāļu tautastērpos prezentēja salas iedzīvotāju nodarbošanos senatnē. Redzējām kā top pīti grozi, mezgloti un pīti dekoratīvie groziņi, tamborēti un izšūti darinājumi. 

Katrā skolas ēkā mēs varējām iepazīties ar klašu iekārtojumu, mācīšanās metodiku. Aprunāties ar skolēniem,       skolotājiem. Skolēnu labprāt iesaistījās sarunās, lai praktizētu savas angļu valodas prasmes.

Skolēnu vecāki mūs sagaidīja ar sarūpētu cienastu nacionālā gaumē. Katram viesim tika izsniegta ēdienkarte, ar ēdiena nosaukumu, kurus varējām baudīt dzīvās mūzikas pavadījumā- kāda skolēna mamma mūs priecēja ar itāļu dziesmu dziedāšanu.

Salas iedzīvotāji ir saglabājuši savas itāliskās tradīcijas un šarmu.  Katru vakaru, vakariņojot  restorānos, krodziņos varējām baudīt gan dzērienus, gan tipiskos šī reģiona gardumus – olīves, sieru, šķiņķi un itāļu maizi.  Bijām patiesi pārsteigtas par itāļu picu, kas ļoti atšķiras no Latvijā ēstās. Bez gastronomiskām baudām  mūs lutināja arī ar itāļu mūzikas ritmiem.

17. aprīlī apmeklējām un ar īpašām ovācijām tikām sagaidīti ikgadējā pasākumā „Sports un drošība”.  Piekto klašu skolēni bija iestudējuši uzvedumu „Miers”, uzveduma laikā tika atskaņotas ne tikai Itālijas, Eiropas savienības himna, bet arī mūsu projekta dalībnieku valstu himnas, to starp arī Latvijas. Vēlāk demonstrēja savu darbu policisti, muitnieki  un ugunsdzēsēji. Tika demonstrēts kā tiek meklētas narkotikas, kā tiek dzēsti dažādi ugunsgrēki un kā notiek glābšanas operācijas. Pasākumā jutāmies, ka ilgi gaidīti viesi, visa uzmanība ciemiņiem, gan no skolēnu, skolotāju, gan vecāku puses. Piedzīvotās emocijas grūti pat izteikt vārdos.

Salā salīdzinoši viss ir mazs – ieliņas, mājas, automašīnas. Par pretim braucošo autobusu, mašīnu šoferis paziņo ar skaņas signālu, ceļa zīmes, luksofori ir liels retums. Nelielās viesnīciņas, veikali, kafejnīciņas un restorāni- ir ģimenes uzņēmumi,  kur pats saimnieks apkalpo viesus vai stāv pie plīts. 

Viena salas no pamanāmākajām vēstures liecībām ir Aragonas cietokšņa pils, kam ir bijusi nozīmīga loma vēstures dažādos periodos. Sākotnēji tas ir bijis kā cietoksnis, kur patverties, kad notika cīņas pret tirēņiem. Vēlāk, kad salā notika vulkāna izvirdums, tās iedzīvotāji pārvācās dzīvot uz cietoksni. 

La Morella ir angļu komponista Sera Viljama un viņa kundzes lēdijas Susannas Valtones muzejs ar skaistu dārzu, kas joprojām tiek uzturēts un papildināts, un piedāvā viesiem  baudījumu ar skaistiem skatiem, retu sugu augiem.

 Viena no semināra dienām bija veltīta tam, lai ciemiņiem parādītu salas krāšņumu pilnībā. Ar autobusu mēs tikām izvadāti pa visu salu, parādītas ainavas, arhitektūras pieminekļi ar kuriem tiešām salas iedzīvotāji lepojas.

Ekskursiju emocijām un iespaidiem bagātāku padarīja interesantais gids, kurš ar savu humora pilno stāstījumu par saliniekiem, salu un tās tradīcijām, spēja sasmīdināt ik vienu un liekas neviens no grupas nepalika tāds, kuru viņš individuāli nebūtu uzrunājis. Ekskursijas kulminācija bija kalns.

Kalna Epomeo skaistums un klusums jau izsenis ir piesaistījis miera meklētājus.  Žēl, ka laika apstākļi mūs nelutināja, tas bija ietinies miglas lakatos, nevarējām skatīt lieliskos dabas skatus, kas paveras kalna pakājē. Toties šeit mēs baudījām gardo itālu uzkodu –“ Bruschetta with Tomato and Basil”. Tomēr beigu beigās, uz mirkli tomēr miglas plīvurs pavērās un mums ļāva paraudzīties uz skaisto apkārtni no kalna virsotnes, lai atkal pēc mirkļa ietītos lielā mākonī.

 Itālijas salas apciemojums  bija sirsnības pilns. Iepazinām gan itāļu viesmīlību, gan viņu paradumus, gan kultūru. Kopā ar projekta partneriem pavadītais laiks bija ļoti piepildīts, daudz sarunu par skolu, mācību procesu, iespaidiem, ko, viesojoties dažādās valstīs, projektā iesaistītie cilvēki  guvuši. Sadraudzējāmies ar Igaunijas pārstāvjiem, kurus atkal redzēsim jūnijā, projekta noslēguma vizītē Igaunijā.

Paliec sveika Iskija, Itālija!

Sagatavoja: Lienīte Zaiceva, Santa Eglīte un Ilva Rudzroga