Meteņi un Pelnu diena

Pavasara gaidīšana tiek aizsākta ar Meteņiem un tiem sekojošu Pelnu dienu.

Meteņos mēs baidām prom ziemu, bet nākamajā Pelnu dienā - sveicam pavasari.

Meteņus atzīmē septiņas nedēļas pirms Lieldienām ( šogad4. Martā) , kad dzied  dziesmas, iet  rotaļās, budēļos i un kurina uguni,  rīko dažādas jautras izdarības:

1)      Budēļu saņemšana un budēļos iešana.  Meteņi ir pēdējā budēļos ejamā reize, jo budēļi pieder ziemas nodarbībām.  Pēc Meteņiem sākas pavasaris un tad budēļos vairs neiet. Ķekatās gājēji  gatavoja sev apģērbu un maskas. Tika gatavotas dažādas maskas: čigāns, nāve, zaķis, gailis,  zirgs, kaza, vilks, cūka, āzis un citas.

 

2)     Vizināšanās ar ragaviņām.  Tā kā šogad sniega nav, vizināšanos izspēlēja rotaļā.

3)     Lietuvēna dzīšana. Visi mājas ļaudis ar šķērēm un pulksteņiem, dažādiem mūzikas instrumentiem taisa lielu troksni , lai no mājas aizbaidītu lietuvēnu un visus nelabos garus.

4)  Meteņa izdzīšana. Bērnus uzaicina turēt maisu, lai Metenis var sviest tajā pīrāgus un zelta pogas.  Īstenībā pīrāgus met lielie puiši, kas beigās bērnus arī aplaista ar ūdeni. Mēs neaplējām viens otru, bet rīkojām sacensības, kurš tālāk aizlies ūdeni.

 Muzejā iepazinām Meteņu tradīcijas, izspēlējam Meteņdienas rotaļas.

 

Kad Metenis saķerts , laiks meteņbērnus raidīt mājās.

Dodamies mājup, lai nākamajā dienā sagaidītu Pelnu dienu un pavasari.

Pelnu diena ir trešdiena,šogad 5. martā. Šai dienai raksturīgas ir izdarības ar pelniem .  Pelni tautas tradīcijā ir aizsarglīdzeklis pret ļauniem spēkiem .

Pelnu dienā iebēra pelnus maisiņā, ielika ragaviņās ar neaizsietu galu uz zemi un brauca no kalna. Cik gara stiepusies pelnu strīpa, tik garus cerēja vasarā izaugam linus.

Lai izrādītu simpātijas, vēlētu veiksmi un panākumus, piesprauda pie apģērba pelnu maisiņu. Meitenes šuva un izrotāja maisiņus, kuros sabēra pelnus un slepus piesprauda pie apģērba.

Sagatavoja: Dagnija Smirnova un 6.b klase